Jak wybrać odpowiedni bidet do łazienki?

Mimo że bidety przestały być postrzegane jako zbędny luksus, stają się coraz bardziej popularne w polskich łazienkach. Można dopasować ich styl do swojej toalety WC lub kompaktu WC, oszczędzając czas i pieniądze. Bidet z pewnością może stanowić praktyczne rozwiązanie. Oto kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Do czego służy bidet?

Głównym zadaniem bidetu jest zapewnienie higieny intymnej, ale nie jest to jedyne zastosowanie. Producenci chcący zachęcić klientów do zakupu i montażu bidetów, wymieniają co najmniej trzy praktyczne zastosowania bidetów. Pierwsza to możliwość umycia stóp. Ta opcja jest przydatna dla młodych i starszych, którzy mają problemy z poruszaniem się i nie chcą kąpać się za każdym razem. Innym odnotowanym zastosowaniem jest użycie bidetu jako umywalki dla małych dzieci do mycia rąk. Jak wiadomo, najmłodsze dziecko w rodzinie zawsze ma problem z umyciem ich w zlewie, który najczęściej zamontowany jest zbyt wysoko. Mycie brody bidetem to również jedno z zastosowań, które jest mało znane, ale również praktykowane.

Wybór odpowiedniego bidetu

bidet

Podobnie jak toaleta, bidet składa się z ceramiki sanitarnej. Najpopularniejszym kolorem jest biały, ale w łazience można używać pastelowych kolorów lub czarnych bidetów. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na możliwości jego montażu. Pozwoli to określić odpowiednią wysokość, która pozwoli na komfortowe użytkowanie niezależnie od liczby członków rodziny. Kolejną bardzo ważną kwestią jest warstwa ochronna, która chroni nas przed wszelkimi drobnoustrojami. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci.

Idealną sytuacją byłoby, gdyby można było kupić bidet razem z toaletą. Jest tak dlatego, że jest wówczas możliwość wyboru modelu z jednej linii stylistycznej. W przeciwnym razie należy poszukać bidetu, który będzie podobny do stojącej już toalety. Jeśli tylko jest możliwość i miejsce, warto postarać się, aby toaleta i bidet znajdowały się w odległości co najmniej 30 cm od siebie oraz z dala od ścian i pralek. Pozwoli to na wygodne użytkowanie.